animiertes-iran-fahne-flagge-bild-0001          

 

 

     

                             

                             

گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
صدور و تعویض گذرنامه

 

براساس بند ۲ماده 9۷۶قانون مدنی افرادی که پدر آنها ایرانی است اعم از اینکه در ایران و یا در خارج از کشور متولد شده باشند، می توانند گذرنامه دریافت نمایند.

برهمین اساس و طبق مقررات مربوط به تجدید گذرنامه، اشخاصی که از اعتبار گذرنامه آنها شش ماه و یا کمتر باقی مانده، باید نسبت به تجدید گذرنامه خود اقدام نمایند. حضور متقاضیان برای صدور اولین گذرنامه (یا دارندگان گذرنامه صادره از ایران و یا خارج از آلمان) در سرکنسولگری ضروری است.

باتوجه به راه اندازی سامانه جدید گذرنامه الکترونیک، متقاضیان محترم می توانند پس از ورود به سامانه میخک (اطلاعیه سامانه میخک) و اسکن مدارک مورد نیاز اقدام به ثبت نام و دریافت کد رهگیری نموده و به همراه اصل مدارک مورد نیاز به این نمایندگی مراجعه و درخواست گذرنامه نمایند.

چنانچه گذرنامه ای قبلا از سوی یکی از نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران درآلمان (برلین، فرانکفورت و هامبورگ) صادر شده باشد، جهت تعویض آن نیازی به حضور متقاضی نمی باشد. در اینصورت لازم است قبل از ارسال مدارک بوسیله پست، درخواست انتقال پرونده کنسولی خود به مونیخ را به صورت کتبی از نمایندگی مربوطه اعلام و پس از گذشت دو روز کاری و اطمینان از مکاتبه صورت گرفته بین دو نمایندگی، نسبت به ثبت نام در سامانه میخک و دریافت کد رهگیری اقدام و سپس اصل مدارک مورد نیاز را به سرکنسولگری مونیخ ارسال نمایند.

توجه:

 دانشجویان و خانواده آنها که گذرنامه رایگان دانشجویی دریافت نموده اند و در صورت فارغ التحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور و در نتیجه عدم برخورداری از مهر خروج دانشجویی در گذرنامه، لازم است پس از سفر به کشور و پیش از خروج، هماهنگی های لازم را با پلیس گذرنامه به عمل آورند.

 

مدارک مورد نیاز:

۱-اصل شناسنامه (شناسنامه عکس دار برای افراد بالای ۱۵ سال).

2-اصل کارت ملی (برای افراد بالای ۱۵ سال)

3-اصل گذرنامه فعلی.

4-اصل کارت پایان خدمت یا معافیت نظام وظیفه آقایان.

5-آقایان بالاتر از ۱۸ سال که کارت پایان خدمت یا معافیت دریافت نکرده اند، به شرطی که حداقل سه سال در خارج از کشور اقامت داشته باشند، بایستی پس از ثبت نامه اولیه در سامانه و دریافت کد رهگیری نسبت به تکمیل و ارایه درخواست درج مهر خروج مشمولین (فرم شماره ۷) و پرداخت هزینه استعلام (فقط برای اولین بار) و هزینه صدور مهر خروجی مشمولین به حساب نمايندگي در مونیخ اقدام نمایند.

6-اصل کارت اقامت معتبر.

7-عکس آپلود شده در سامانه بایستی جدید و در اندازه ۵ /۴ × ۵ /۳ رنگی بیومتریک، تمام رخ با زمینه روشن بدون کلاه و عینک و برای خانم های بالای 9 سال با رعایت حجاب اسلامی.

8-تکمیل و ارائه یک نسخه فرم شماره ۳ برای دارندگان گذرنامه خارجی.

9-تکمیل و ارائه یک نسخه فرم شماره ۴ برای دارندگان اقامت پناهندگی.

10-تکمیل و ارائه یک نسخه فرم شماره ۵ برای درخواست تغییر محل اقامت(ایران به آلمان) و اجازه خروج برای بانوان از سوی همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال از سوی پدر، الزاما با حضور و امضاء ایشان یا حکم صادره از سوی دادگاه ذیصلاح ایران، صورت می گیرد.

11- ارایه اصل گواهی فوت همسر(یا شناسنامه حاوی ثبت فوت) و یا اصل سند طلاق(یا شناسنامه حاوی ثبت طلاق) برای بانوان متقاضی گذرنامه که همسرشان فوت شده و یا از آنها جدا شده اند.

12-ارائه فیش پرداخت هزینه صدور گذرنامه و در صورت نیاز هزینه تغییر محل اقامت از ایران به آلمان به حساب سرکنسولگری ایران در مونیخ. شماره حساب نمایندگی.

۱3-تجدید گذرنامه برای دانشجویانی که دارای مجوز استفاده از تسهیلات دانشجویی هستند به صورت رایگان صورت می گیرد. فرم مهر خروج دانشجویی

۱4-در صورت تقاضای ارسال پستی گذرنامه اعلام می گردد: این نمایندگی تعهدی در مقابل بروز هر اتفاق احتمالی برای مرسوله پستی شما پس از ارائه آن به سازمان پست نخواهد داشت. ضمنا مدارک ارسالی که ناقص باشد نیز بدون رسیدگی بازگشت داده خواهد شد به شکل توضیح داده شده در لینک مقابل : پاکت برگشت  

یادآوری:

- ضروری است متقاضیان اطلاعات شخصی خود را با دقت بالا و پس از اطمینان از درج صحیح اعداد، تاریخ ها و رعایت املاء صحیح در سامانه، اقدام به ثبت نهایی نماید.

 - لازم است تصویر مدارک هویتی مانند: شناسنامه و کارت پایان خدمت یا معافیت و ... با وضوح کامل و طبق استاندارد سامانه آپلود گردد.

- در صورتی کپی مدارک هویتی پذیرفته می شود که قبلا از طریق وزارت امور خارجه در تهران (ساختمان شماره ۳، اداره گذرنامه و روادید) و یا یکی از دفاتر نمایندگی وزارت خارجه در شهرهای شیراز، تبریز، مشهد، ساری و ... برابر با اصل شده و به این نمایندگی مکاتبه شده است.

- کلیه درخواست های مربوط به صدور گذرنامه افراد زیر ۱۸ سال باید با حضور پدر و یا قیم قانونی وی تنظیم شود.

-  بانوان ایرانی متقاضی گذرنامه که با مرد خارجی ازدواج نموده اند نیازی به ارایه مجوز همسر ندارند.

- بدیهی است تغییر محل اقامت و صدور مجوز خروج فرزندان زیر ۱۸ سال منوط به ارایه مجوز رسمی پدر و یا حکم صادره از سوی دادگاه ذیصلاح ایران می باشد.

 

ورود به سامانه میخک

اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه میخک
گذرنامه-دانشجویی-تایید اسناد-وکالتنامه       گواهینامه رانندگی-عدم سوء پیشینه، ...
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران