animiertes-iran-fahne-flagge-bild-0001          

 

 

     

                             

                             

گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
صدور و تعویض گذرنامه

* براساس بند ۲ماده 976 قانون مدنی افرادی که پدر آنها ایرانی هستند اعم از اینکه در ایران و یا درخارج از کشور متولد شده باشند، می توانند گذرنامه دریافت نمایند.

* برهمین اساس و طبق مقررات مربوط به تجدید گذرنامه، اشخاصی که از اعتبار گذرنامه آنها شش ماه و یا کمتر باقی مانده، باید نسبت به تجدید گذرنامه خود اقدام نمایند. حضور متقاضیان برای صدور اولین گذرنامه (یا دارندگان گذرنامه صادره از ایران و یا خارج ازآلمان) در محل سرکنسولگری ضروری است.

* باتوجه به راه اندازی سامانه جدید گذرنامه الکترونیک، متقاضیان محترم می توانند پس از ورود به سامانه میخک (MIKHAK.MFA.GOV.IR) و اسکن مدارک مورد نیاز اقدام به ثبت نام و دریافت کد رهگیری نموده و به همراه اصل مدارک مورد نیاز به این نمایندگی مراجعه و درخواست گذرنامه نمایند.

* چنانچه گذرنامه ای قبلاً از سوی یکی از نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در آلمان (برلین، فرانکفورت و هامبورگ) با محل اقامت آلمان صادر شده باشد، جهت تعویض آن نیازی به حضور متقاضی نمی باشد. در اینصورت لازم است قبل از ارسال مدارک بوسیله پست، درخواست انتقال پرونده کنسولی خود به مونیخ را به صورت کتبی از نمایندگی مربوطه اعلام و پس از گذشت دو روز کاری و اطمینان از مکاتبه صورت گرفته بین دو نمایندگی، نسبت به ثبت نام در سامانه میخک و دریافت کد رهگیری اقدام و سپس اصل مدارک مورد نیاز را به سرکنسولگری مونیخ ارسال نمایند.

* آن دسته از متقاضیانی که روش پستی را جهت تمدید گذرنامه انتخاب می نمایند باید کد رهگیری دریافتی از سامانه میخک را به همراه مدارک  ذیل ارسال نمایند : 1 –اصل گذرنامه 2 –اصل شناسنامه 3 –کارت ملی 4 - کارت پایان خدمت 5- کارت اقامت معتبر خارجی 6- 1 قطعه عکس 4*6 ( بدون عینک و کلاه / برای خانم های بالای 9 سال با حجاب ) 7 –اصل فیش واریزی هزینه گذرنامه 8 –پاکت پستی جهت ارسال گذرنامه

 

مدارک مورد نیاز:

-اصل شناسنامه (شناسنامه عکس دار برای افراد بالای ۱۵ سال).

-اصل کارت ملی (برای افراد بالای ۱۵ سال) .

-اصل گذرنامه فعلی.

-اصل کارت اقامت معتبر.

-اصل کارت پایان خدمت یا معافیت نظام وظیفه آقایان.

-هزینه صدور یا تجدید گذرنامه.

 

 

توجه:

* تجدید گذرنامه برای دانشجویانی که دارای مجوز استفاده از تسهیلات دانشجویی هستند به صورت رایگان صورت می گیرد.

* دانشجویان و خانواده آنها که گذرنامه رایگان دانشجویی دریافت نموده اند در صورت فارغ التحصیلی از دانشگاه های خارج از کشور و در نتیجه عدم برخورداری از مهر خروج دانشجویی در گذرنامه، لازم است پس از سفر به کشور و پیش از خروج هماهنگی های لازم را با پلیس گذرنامه به عمل آورند.

* آقایان دارای ۱۸سال سن و  بالاتر كه كارت پایان خدمت یا معافیت دریافت نكرده اند به شرطی که حداقل سه سال در خارج از کشور اقامت داشته باشند، باید نسبت به تكمیل درخواست درج مهر خروج مشمولین در سامانه میخک اقدام نمایند.

* رضایت کتبی و حضور شوهر برای خانم های متاهل جهت تغییر محل اقامت و همچنین رضایت کتبی و حضور پدر برای تغییر محل اقامت فرزندان زیر ۱۸ سال و تکمیل فرم شماره ۵ در سرکنسولگری ضروری است.

* تغییر محل اقامت و صدور مجوز خروج فرزندان زیر ۱۸ سال سن منوط به ارائه مجوز رسمی پدر یا حکم صادره از سوی دادگاه ذیصلاح ایران می باشد و حضور پدر در سرکنسولگری الزامی می باشد.

* کلیه درخواست های مربوط به صدور گذرنامه افراد زیر ۱۸سال سن باید توسط پدر و یا قیم قانونی وی امضاء شوند.

* چنانچه شوهر بانوی متقاضی تفکیک گذرنامه و تغییر محل اقامت فوت شده و یا از یکدیگر جدا شده باشند، ارائه اصل گواهی فوت شوهر و یا شناسنامه حاوی ثبت فوت، ارائه اصل سند طلاق و یا شناسنامه حاوی ثبت طلاق الزامی است .

* بانوان ایرانی متقاضی تفکیک گذرنامه و تغییر محل اقامت که با مرد خارجی ازدواج نموده اند نیازی به ارائه مجوز شوهر ندارند.

* تصویر مدارک هویتی مانند شناسنامه، تنها در صورتی به جای اصل آنها قابل پذیرش خواهد بود که از طریق وزارت امور خارجه در تهران (ساختمان شماره ۳، اداره گذرنامه و روادید) و یا یکی از دفاتر نمایندگی وزارت خارجه در شهرهای شیراز، تبریز، مشهد و ساری ... برای این نمایندگی ارسال گردد.

* متقاضیانی که نحوه دریافت گذرنامه را به صورت پستی انتخاب می نمایند، به نکات قابل توجه در لینک راهنمای پاکت برگشت دقت نمایند.

اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه میخک
گذرنامه-دانشجویی-تایید اسناد-وکالتنامه       گواهینامه رانندگی-عدم سوء پیشینه، ...
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران