animiertes-iran-fahne-flagge-bild-0001          

 

 

     

                             

                             

گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
ایرانیان مقیم حوزه های کنسولی اروپا و آمریکا

با عنایت به هماهنگیهای انجام شده با سازمان وظیفه عمومی ناجا، واجدین شرایط معافیت پزشکی مقیم کشورهای اروپایی و ایالات متحده امریکا می توانند با حضور در نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در کشور محل اقامت خود و با ارائه مدارک مشروحه زیر نسبت به تشکیل پرونده و پیگیری درخواست خود اقدام نمایند.

 

شرایط متقاضی(جهت بررسی درخواست معافیت پزشکی):

·           رسیدن به سن مشمولیت (18 سال تمام)

·         حداقل سه سال اقامت در خارج از کشور (براساس محل اقامت مندرج در گذرنامه ایرانی)

·          عدم برخورداری از معافیت تحصیلی (معافیت تحصیلی شامل: اخذ پاسخ مثبت تشکیل پرونده دانشجویی و یا سابقه اخذ معافیت تحصیلی از داخل کشور). به استثنای برخی موارد خاص که در انتهای این راهنما شرح داده شده است

·         ذکر نام بیماری و یا عارضه متقاضی (تنها یک مورد ) برگرفته از فهرست بیماریهای قابل رسیدگی سازمان نظام وظیفه (لینک).

 

مدارک لازم :

·         اصل شناسنامه، گذرنامه ایرانی و مدارک اقامتی و یا تابعیتی خارجی متقاضی جهت تهیه دو سری کپی برابر اصل تنها از صفحات دارای مندرجات آنها در نمایندگی محل اقامت

·         مدارک مستند پزشکی موید بیماری و یا عارضه پزشکی که به تایید مراکز درمانی معتبر و یا اتاق پزشکان محل اقامت رسیده باشد. مانند : رادیولوژی، سی تی اسکن، ام آی آر، سونوگرافی، آزمایشات و پاتولوژی بافتی، نوار قلب، نور مغز، و ...

·         بارگذاری آخرین مدرک تحصیلی متقاضی در سامانه میخک ( درصورت اخذ آن در خارج از کشور) و ارائه مدرک تائید شده در سامانه میخک توسط نمایندگی محل تحصیل .

·         6 قطعه عکس سه در چهار پشت نویسی شده، بدون عینک، شال و کلاه و ...

·         فرم تکمیل شده شماره یک رسیدگی به درخواست معافیت پزشکی مشمولان مقیم خارج از کشور (لینک)

 

خلاصه مراحل انجام کار:

·         مراجعه مشمول و یا بستگان وی به همراه مدارک ذکر شده به نمایندگی کشور محل اقامت

·         تایید و تصدیق مدارک پس از اخذ تعرفه کنسولی ذیربط

·          ارسال مدارک به نمایندگی مونیخ توسط نمایندگی کشور محل اقامت متقاضی درصورت احراز شرایط پزشکی مشمول

·         دعوت متقاضی به نمایندگی مجری معاینات پزشکی( سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مونیخ) منحصرا از طریق نمایندگی کشور محل اقامت متقاضی

·         ارجاع مشمول به مرکز درمانی ذیربط توسط سرکنسولگری ج.ا.ایران در مونیخ، در همان روز مراجعه، جهت انجام معاینه (پس از انجام معاینه مشمول می تواند مستقیما به شهر یا کشور محل اقامت خود مراجعت نماید)

·          ارسال مدارک مشمول به همراه نظریه تایید شده پزشک معتمد به وزارت امور خارجه . به نشانی: تهران- میدان امام خمینی ( ره ) - ابتدای خیابان امام خمینی ( ره) - ساختمان شماره 3 وزارت امور خارجه–اداره امور اجتماعی

·         بررسی مدارک توسط اداره امور اجتماعی و ارسال آن به سازمان وظیفه عمومی ناجا در تهران (قابل پیگیری توسط وکیل و یا والدین مشمول در تهران)

·         بررسی مدارک در شورای پزشکی سازمان وظیفه عمومی و صدور رای تا صدور کارت معافیت پزشکی در ایران

 

نکات مهم  :

·         کلیه هزینه های انجام معاینه پزشکی و پیگیریهای آن، اعم از ایاب و ذهاب، محل اقامت، اخذ روادید احتمالی، مبالغ مربوط به انجام معاینات و آزمایشات تشخیصی و سایر هزینه ها بعهده مشمول بوده و وزارت امور خارجه و نمایندگی های آن هیچگونه تعهدی در این زمینه نخواهند داشت.

·         هزینه های معاینات و آزمایشات در مراکز درمانی بصورت نقدی دریافت شده و مشمول بیمه درمانی نمی شوند.

·         کلیه اطلاعات و مشخصات در فرمهای مربوطه لازم است بطور کامل و صحیح توسط متقاضی و نمایندگی تکمیل گردد و در ادارات ذیربط در داخل کشور به فرمهای تقاضای ناقص ترتیب اثر داده نخواهد شد.

·         از ارسال تصاویر صفحات بدون مندرجات گذرنامه خودداری گردد.

·         با توجه به انجام معاینات بصورت غیر متمرکز و به منظور اجتناب از افزایش چند برابری هزینه های مشمول، لازم است متقاضی در فرم درخواست خود تنها به یک عارضه و یا بیماری خود که در فهرست بیماریهای قابل بررسی ناجا قید گردیده، اشاره نماید.

·          درصورت بروز مغایرت بین نتیجه معاینات اولیه در کشور محل اقامت با معاینات انجام شده در کمیسیون پزشکی مونیخ، نتیجه معاینه پزشک معتمد کمیسیون پزشکی مونیخ ملاک عمل قرار خواهد گرفت.

·         چنانچه پدر ، مادر یا جد پدری بعنوان وکیل در داخل کشور امور محوله معافیت را پیگیری می نمایند نیازی به تنظیم وکالت از طرف مشمول برای آنان نمی باشد .

·         مشمول در همان روز مراجعه، به مرکز درمانی ذیربط در "ایالت بایرن"ارجاع داده خواهند شد

·         تشکیل پرونده و حضور متقاضی در تاریخ مقرر در مرکز درمانی تعیین شده (مونیخ) به منزله پذیرش قطعی موضوع معافیت متقاضی توسط سازمان نظام وظیفه عمومی نمی باشد. نتیجه نهایی در تهران و نزد پزشکان آن سازمان مورد بررسی قطعی و نهایی قرار خواهد گرفت.

·         مدارک مشمول پس از انجام معاینه پزشکی، طی نامه رسمی و متعاقبا با پست سیاسی به اداره امور اجتماعی وزارت امور خارجه ارسال و رونوشت نامه مذکور به محض صدور ، به نمایندگی محل اقامت متقاضی نیز ارسال می گردد . درصورت تمایل ، متقاضیان قادر خواهند بود طی تماس با نمایندگی محل ارائه مدارک خود ، از شماره نامه تهیه شده اطلاع حاصل نمایند.

·         دانشجویانبا عنایت به برخورداری از معافیت تحصیلی در صورت مراجعه به کشور می تواند از طریق سازمان نظام وظیفه عمومی نسبت به درخواست معافیت پزشکی اقدام نماید . ( انتخاب وکیل برای منظور فوق منتفی اعلام می گردد )  لینک

·         دانشجویان دارای بیماریهای مندرج در فهرست بیماریهای قابل رسیدگی در زمان دانشجویی ، نیاز به حضور و مراجعه به نمایندگیهای جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور نداشته و لازم است در ایران به پلیس +10 مراجعه نمایند.

·          عدم حضور متقاضی در تاریخ تعیین شده برای معاینات پزشکی در سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مونیخ ، به منزله انصراف وی از درخواست معافیت پزشکی تلقی می گردد.

·         درصورتی که شورای پزشکی سازمان نظام وظیفه با معافیت متقاضی موافقت نماید، کارت معافیت به نشانی ارائه شده توسط والدین یا وکیل متقاضی در ایران ارسال خواهد گردید.

·          در صورت رد درخواست متقاضی توسط كمیسیون پزشكی سازمان نظام وظیفه ایران، فرد متقاضی مشمول شناخته شده و از همان تاریخ (در صورت عدم حضور جهت انجام خدمت سربازی) غایب محسوب می گردد.

·         درصورت اعتراض به رای صادره از سوی شورای پزشکی سازمان نظام وظیفه ، حضور متقاضی در ایران جهت ثبت اعتراض الزامی بوده و وکیل متقاضی نمی تواند به رای صادره اعتراض نماید.

 

 

 

سایر تسهیلات مربوط به نظام وظیفه:

·         کلیه متولدین سالهای 1345 تا 1354 شمسی که با داشتن مدارک تحصیلی زیر می توانند از معافیت عفو رهبری استفاده نمایند.

-        مدرک تحصیلی دیپلم تا کارشناسی شامل متولدین 1354-1345

-        مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد شامل متولدین 1352-1345

-        مدرک تحصیلی دکترا 1346-1345 (شامل رشته های پزشکی و غیر پزشکی)

متقاضیان عفو رهبری لازم است از نمایندگی محل اقامت خود اقدام نمایند.

 

نشانی لینک:

 

http://munich.mfa.ir/index.aspx?siteid=166&fkeyid=&siteid=166&pageid=42484

 

اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه میخک
گذرنامه-دانشجویی-تایید اسناد-وکالتنامه       گواهینامه رانندگی-عدم سوء پیشینه، ...
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران