animiertes-iran-fahne-flagge-bild-0001          

 

 

     

                             

                             

گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
تغییر محل اقامت(مقیمین خارج از کشور)

پرسش1- در گذرنامه درج محل اقامت ایران و یا کشور دیگر مانند (آلمان ، فرانسه و یا کلا" یک کشور خارجی) چه تفاوت هایی با هم دارند؟

پرسش2- چه فردی را مقيم خارج از كشور می ناميم؟ و چه مداركی برای تغيير محل اقامت لازم است؟

پرسش3- چنانچه در گذرنامه محل اقامت آلمان درج شده باشد چگونه ميتوان آنرا مجدداً به ايران تبديل نمود؟

 در گذرنامه درج محل اقامت ایران و یا کشور دیگر مانند (آلمان ، فرانسه و یا کلا" یک کشور خارجی) چه تفاوت هایی با هم دارند؟

 الف) چنانچه قصد دارید بطورکلی از کشور فعلی که درآن اقامت دارید به ایران نقل مکان نمایید ولوازم منزل را نیزبه ایران انتقال دهید پس از انجام اقدامات لازم درکشورمحل اقامت ونمایندگی های جمهوری اسلامی ایران ، با وجود تغییر محل اقامت درگذرنامه امکانپذیر می باشد.

توصیه: به بخش گمرک جهت اطلاعات بیشتر دراینخصوص مراجعه نمایید

ب) دارندگان شرایط بهره مندی از تسهیلات خروج ویژه مشمولین می بایست درگذرنامه آنان محل اقامت خارج از کشور درج شده باشد.

ج) چنانچه قصد مسافرت به کشور دیگری دارید که نیاز به اخذ ویزای آن کشورمی باشد ممکن است یکی از شرایط صدور ویزا درج محل اقامت خارج از کشوردرگذرنامه باشد.

د) در غیر این موارد تفاوت خاصی وجود ندارد وتاکید می شود کسانی که تحت تکفل پدر یا همسر می باشند ومحل اقامت آنان نیز درگذرنامه ایران می باشد زمان سفر به ایران رضایت نامه (رضایت پدریا رضایت همسر) مبنی برخروج ازکشور را بهمراه داشته باشند.

ه ) کسانی که به هر دلیل (خاتمه اعتبار گذرنامه، نیاز به گذرنامه جدید جهت درج اقامت، مفقود شدن گذرنامه و . . . ) به سفارت خانه ها، سرکنسولگری ها و دفاتر حفاظت منافع ایران در خارج از کشور مراجعه و تقاضای صدور گذرنامه را دارند در صورتی که واجد شرایط بوده و محل اقامت آن ها در گذرنامه جدید خارج از کشور درج شود می توانند به ایران سفر نمایند و بدون هیچگونه محدودیتی از ایران خارج شوند و نیازی هم به مراجعه به وزارت امور خارجه و نیروی انتظامی و ... ندارند (مشمولین نظام وظیفه تابع قوانین خاص خود می باشند).

و) کسانی که به هر دلیل (خاتمه اعتبار گذرنامه، مفقود شدن گذرنامه و . . .) به سفارت خانه ها، سرکنسولگری ها و دفاتر حفاظت منافع ایران در خارج از کشورمراجعه و تقاضای صدور گذرنامه را دارند در صورتی که واجد شرایط تغییر محل اقامت نبوده و یا تمایلی به تغییر محل اقامت از ایران به خارج از کشور نداشته باشند و در گذرنامه صادره جدید ، کشور محل اقامت ایران درج شده باشد بدانند که با این گذرنامه می توانند وارد ایران شوند . این گروه از افراد در صورت مراجعه به فرودگاه و یا مرزهای خروجی،  اجازه خروج از کشور را نداشته باشند بازگردانده می شوند. پس بایستی  برای یکباردر طول مدت اعتبار گذرنامه ( توصیه می شود دراسرع وقت پس از ورود به کشور ) به نیروی انتظامی مراجعه و با به همراه داشتن مدارک لازم (عکس، شناسنامه، کارت شناسایی ملی، مدرک اقامتی، مدرک خدمت وظیفه عمومی و یا معافیت برای آقایان و در صورت لزوم رضایت پدر، رضایت همسر و . . .) درخصوص رفع موانع خروج اقدام نموده و بتوانند با آن مجوز از ایران خارج شوند (دانشجویان و مشمولین نظام وظیفه تابع قوانین خاص خود می باشند).

چه فردی را مقيم خارج از كشور می ناميم؟ و چه مداركی برای تغيير محل اقامت لازم است؟

پاسخ2- فردی كه از تاريخ آخرين ورودش به آلمان بيش از ۶ ماه گذشته باشد يا دارای کارت اقامت معتبر و یا گذرنامه آلمانی باشد، درصورت درخواست و تكميل فرمهای 5 و6 نسبت به تغيير محل اقامت اقدام مي گردد. براساس دستورالعمل جدید از این پس مهر خروج مکرر درگذرنامه چاپ نمی شود و چنانچه دارنده گذرنامه دارای شرایط استفاده از تسهیلات خروج مکرر از ایران باشد (فرقی نمی کند درگذرنامه محل اقامت ایران ویا آلمان باشد) می تواند بطور مکرر  از ایران خارج شود. چنانچه در گذرنامه صادره از سوی نمایندگی محل اقامت ایران درج شده باشد(همسر وفرزند) توصیه می گردد درصورت مسافرت به ایران با به همراه داشتن رضایتنامه، فقط یکبار درطول اعتبارگذرنامه به نیروی انتظامی مراجعه نمایند.درحال حاضر جهت مشمولین خدمت سربازی و دانشجو مهر خروج در گذرنامه آنان درج می گردد.

 چنانچه در گذرنامه محل اقامت آلمان درج شده باشد چگونه ميتوان آنرا مجدداً به ايران تبديل نمود؟

تغيير محل اقامت از آلمان به ايران در اختیار اداره گذرنامه نیروی انتظامی درداخل کشور است. توجه داشته باشید پس از یک سال اقامت در ايران، محل اقامت بطور خودکار ایران خواهد شد و جهت خروج از کشور با گذرنامه جدید که درآن محل اقامت ایران درج شده است امکان پذیر می باشد. ( در صورت لزوم رضایت پدرویا همسررا به همراه داشته باشید)

 آيا الزامی برای تغيير محل اقامت در گذرنامه برای افرادی كه مقيم خارج از كشور هستند می باشد؟

پاسخ4- این مسئله کاملا اختیاری هست و چنانچه دارنده گذرنامه دارای شرایط لازم ومایل به اینکار باشد می تواند درخواست تغییر محل اقامت نماید.

 چنانچه شوهر قبلاً اجازه تغيير محل اقامت و خروج مكرر از ايران را داده و در پاسپورت نيز درج شده باشد جهت تجديد پاسپورت نياز به اجازه مجدد دارد يا خير؟

خير.

جهت تغییر کشور محل اقامت ازایران به آلمان چه شرایطی را باید دارا بود تا این تغییر انجام شود؟

گذراندن حداقل 6 ماه اقامت قانونی جهت زندگی در کشورآلمان.

اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه میخک
گذرنامه-دانشجویی-تایید اسناد-وکالتنامه       گواهینامه رانندگی-عدم سوء پیشینه، ...
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران