animiertes-iran-fahne-flagge-bild-0001          

 

 

     

                             

                             

گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
خروجی(مکرر-مشمولین)

پرسش1- در صورت داشتن مهر خروج مكرر آيا می بايست نام همراهان نيز در آن قيد گردد؟

پرسش2- کسانیکه به سن مشمولیت رسیده و خدمت سربازی را انجام نداده اند و هم اکنون در خارج از کشور زندگی می کنند، درچه شرایطی می توانند به ایران سفر نمایند؟ 

پرسش3- اگر فردی خدمت وظيفه را انجام داده باشد ولی كارت پايان خدمت و يا معافی را مفقود نموده جهت سفر به ايران می بايست درخواست خروج مكرر نمايد و يا خروج يكبار در سال؟

پرسش4- اگر فردی در طی سال دو بار از مهر خروج مشمولين استفاده كرده باشد و طی همان سال بنا به ضرورتی ناگزير از سفر به كشور باشد آيا می تواند مجدداً درخواست مهر مشمولين نمايد يا خير؟

پرسش5- چه افرادی مشمول خدمت سربازی شناخته شده و نمی توانند از مهر خروج مكرر استفاده نمايند؟

پرسش6- گذرنامه ام دارای مهر خروج مشمولين دو بار در سال می باشد ولی مورد استفاده قرار نگرفته برای سال بعد معتبر می باشد يا بايد آنرا تجديد كرد؟ در صورت تجديد چه بايد كرد؟

پرسش7- آيا گذرنامه ای كه در ايران صادر شده است بايستی توسط سرکنسولگری مهر خروجی مكرر خورده شود؟

پرسش8- آيا شخصی می تواند همسرش را از ايران از طريق سفارت ممنوع الخروج نمايد؟

پرسش9- چنانچه شوهر قبلاً اجازه تغيير محل اقامت و خروج مكرر از ايران را داده و در پاسپورت نيز درج شده باشد جهت تجديد پاسپورت نياز به اجازه مجدد دارد يا خير؟

پرسش10- آیا خانم ها می توانند در دادگاه های صالحه داخل ایران در خصوص مهریه خود، همسر را ممنوع الخروج و هم مهریه را به اجرا بگذارند و از خروجش از ایران ممانعت بعمل آورند؟

پرسش 11- بعداز فارغ التحصیلی چه مراحلی باید جهت درج مهرمشمولین انجام شود؟

پرسش 12 –کسانی که متولد کشورآلمان می باشند جهت دریافت اولین مهر خروج مشمولین باید خود فرد متقاضی حضورداشته باشد یا از طریق پست قابل انجام می باشد؟

 

در صورت داشتن مهر خروج مكرر آيا می بايست نام همراهان نيز در آن قيد گردد؟

 براساس دستورالعمل جدید ، عنوان همراه درگذرنامه حذف گردیده و هرفرد از بدو تولد صرفا با دراختیار داشتن گذرنامه مستقل می تواند مسافرت نماید.

کسانیکه به سن مشمولیت رسیده و خدمت سربازی را انجام نداده اند و هم اکنون در خارج از کشور زندگی می کنند، درچه شرایطی می توانند به ایران سفر نمایند؟ 

 افراد ذکور (آقایان) مشمول خدمت نظام وظیفه عمومی طبق قوانین جاری، در صورتی که سه سال در خارج از کشور اقامت داشته باشند می توانند با درج اجازه خروج مشمولین در گذرنامه توسط سفارت خانه ها، سرکنسولگری ها و دفاتر حفاظت منافع ایران در خارج از کشور در سال دو بار به ایران سفر نمایند. شایان ذکر است مجموع اقامت آن ها در دو سفر بیش از 3 ماه نباشد. به طور مثال: " یا 3 ماه برای یکباردرسال " یا "یکبار 45 روز و بار دوم نیز 45 " یا "یکبار 10 روز و بار دوم 80 روز" و . . . . توصیه می شود بدلیل اتخاذ تصمیمات جدید درخصوص ارائه تسهیلات به این گروه از متقاضیان به آدرس سایت سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران درمونیخ بخش امور مشمولین مراجعه تا ازجدیدترین تغییرات مطلع شوید.

اگر فردی خدمت وظيفه را انجام داده باشد ولی كارت پايان خدمت و يا معافی را مفقود نموده جهت سفر به ايران می بايست درخواست خروج مكرر نمايد و يا خروج يكبار در سال؟

پاسخ 3- در صورت داشتن اصل کارت پایان خدمت یا معافیت امکان تغییر محل اقامت درنمایندگی وجود دارد . درغیر اینصورت برای گرفتن المثنی كارت مذکور با دادن وكالتنامه از وکیل بخواهید درایران اقدام نمايد. خروج مشمولین شامل حال کسانیکه دارای کارت نظام وظیفه هستند نمی شود. شما می توانید در نمایندگی گذرنامه با محل اقامت ایران دریافت کنید ودرصورت مسافرت به ایران مطلع باشید که برای خروج ازکشور نیازبه مراجعه به نیروی انتظامی می باشد تا موضوع نظام وظیفه بررسی شده وچنانچه منعی وجود نداشته باشد اجازه خروج از کشور به شما داده خواهد شد. توصیه موکد می شود تا با نصب وکیل نسبت به اخذ کارت المثنی ورفع موانع خروج ازکشور اقدام نمایید.

 اگر فردی در طی سال دو بار از مهر خروج مشمولين استفاده كرده باشد و طی همان سال بنا به ضرورتی ناگزير از سفر به كشور باشد آيا می تواند مجدداً درخواست مهر مشمولين نمايد يا خير؟

پاسخ4- صدور مهر خروج مشمولين در همان سال ممكن نمی باشد. ولی نمایندگی نسبت به انتقال درخواست شما به مرکز اقدام می کند. چنانچه مجوز لازم صادر شد نحوه استفاده از این مهر به اطلاع شما خواهد رسید.

چه افرادی مشمول خدمت سربازی شناخته شده و نمی توانند از مهر خروج مكرر استفاده نمايند؟

پاسخ5- افراد ذكور كه یک روز مانده به سن ۱۸ سال تمام برسند و كارت پايان خدمت و يا کارت معافی نداشته باشند نمی توانند مهر خروج مكرر دريافت نمايند و فقط می توانند از مهر خروج ویژه مشمولین دو نوبت در سال شمسی جمعا به مدت سه ماه جهت سفر به ایران استفاده نمایند. بطور مثال متولدين سال 1378/10/30 فقط تا پايان تاریخ 1396/10/29 مي توانند از تسهیلات خروج مکرر استفاده نمایند  ولی از تاریخ1396/10/30 مشمول بوده و درصورت داشتن شرایط بهره مندی از تسهیلات خروج ویژه مشمولین ، مهر خروج ویژه مشمولین درگذرنامه وی درج خواهد شد.

گذرنامه ام دارای مهر خروج مشمولين دو بار در سال می باشد ولی مورد استفاده قرار نگرفته برای سال بعد معتبر می باشد يا بايد آنرا تجديد كرد؟ در صورت تجديد چه بايد كرد؟

پاسخ6- بدلیل بروزرسانی قوانین مربوط به مشمولین، با توجه به اینکه ممکن است شرایط افراد با یکدیگر( سال تولد) متفاوت باشد، شایسته است به سایت سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران درمونیخ _ امورکنسولی _گذرنامه _ بند درج مهرخروج ویژه مشمولین درگذرنامه مراجعه نموده و توجه فرمایید مشمول کدام یک از بندهای مندرج درجدول مذکور خواهید شد.

 آيا گذرنامه ای كه در ايران صادر شده است بايستی توسط سرکنسولگری مهر خروجی مكرر خورده شود؟

پاسخ7- خیر. براساس دستورالعمل جدید از این پس مهر خروج مکرر درگذرنامه چاپ  نمی شود و چنانچه دارنده گذرنامه دارای شرایط استفاده از تسهیلات خروج مکرر از ایران باشد (فرقی نمی کند درگذرنامه محل اقامت ایران ویا آلمان باشد) می تواند بطور مکرر  از ایران خارج شود. چنانچه در گذرنامه صادره از سوی نمایندگی (جهت همسر و فرزند) محل اقامت ایران درج شده باشد توصیه می گردد درصورت مسافرت به ایران با به همراه داشتن رضایتنامه(رضایت پدرویا همسر) در اولین فرصت برای یکبار درطول اعتبارگذرنامه به نیروی انتظامی مراجعه نمایید.

آيا شخصی می تواند همسرش را از ايران از طريق سفارت ممنوع الخروج نمايد؟

پاسخ8- خير. شخصا یا با نصب وکیل درایران امکان پذیر می باشد.

چنانچه شوهر قبلاً اجازه تغيير محل اقامت و خروج مكرر از ايران را داده و در پاسپورت نيز درج شده باشد جهت تجديد پاسپورت نياز به اجازه مجدد دارد يا خير؟

پاسخ9- خير.

 آیا خانم ها می توانند در دادگاه های صالحه داخل ایران در خصوص مهریه خود، همسر را ممنوع الخروج و هم مهریه را به اجرا بگذارند و از خروجش از ایران ممانعت بعمل آورند؟

خانم ها فقط با مراجعه حضوری و یا نسب وکیل در دادگاه های صالحه داخل ایران  می توانند مهریه خود را به اجرا بگذارند. در خصوص ممنوع الخروج کردن همسر صرفا دادگاه برابر ضوابط تصمیم می گیرد.

بعداز فارغ التحصیلی چه مراحلی باید جهت درج مهرمشمولین انجام شود؟

بلافاصله بعداز دریافت مدرک تحصیلی ، باید فارغ التحصیلی به وزارت علوم اعلام گردیده و وثیقه مربوطه توسط نظام وظیفه ضبط شده و وزارت علوم مراتب را به وزارت امورخارجه اعلام نماید. با توجه به اینکه قوانین در این خصوص مورد بازنگری قرار می گیرد توصیه می شود  با مراجعه به وب سایت سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مونیخ (بند درج مهر خروج ویژه مشمولین در گذرنامه-بخش اطلاعیه، شماره 1) و در صورت داشتن شرایط بهره مندی از تسهیلات مذکور نسبت به ارسال مدارک  اقدام فرمایید.

کسانی که متولد کشورآلمان می باشند جهت دریافت اولین مهر خروج مشمولین باید خود فرد متقاضی حضورداشته باشد یا از طریق پست قابل انجام می باشد؟

از طریق پست قابل انجام می باشد وحضور متقاضی اجباری نیست.   

اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه میخک
گذرنامه-دانشجویی-تایید اسناد-وکالتنامه       گواهینامه رانندگی-عدم سوء پیشینه، ...
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران