animiertes-iran-fahne-flagge-bild-0001          

 

 

     

                             

                             

گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
تغییر محل اقامت

آیا میدانید با دریافت نوبت از طریق سامانه نوبت گیری امکان حضور برای انجام امور کنسولی در زمان دلخواه شما امکان پذیر است؟

 

 

تغییر محل اقامت

براساس ماده 1002 قانون مدنی «اقامتگاه هر شخصی عبارت از محلی است که شخص در آنجا سکونت داشته باشد و مرکز مهم امور او نیز در آنجا باشد».

در صورت درخواست متقاضیان برای صدور گذرنامه جدید با تغییر محل اقامت از ایران به آلمان، پس از ثبت نام در سامانه میخک ضمن آپلود کلیه مدارک مورد نیاز و مدرک معتبر اقامتی، لازم است نسبت به تکمیل و آپلود فرم شماره 5 نیز اقدام نمایند. در این حال گذرنامه جدید با محل اقامت آلمان برای آنان صادرخواهد شد. (دانشجویانی که از تسهیلات ارزی و غیر ارزی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری استفاده می نمایند، از این امکان مستثنی هستند.)

*یادآوری: حضور دارنده گذرنامه صادره از ایران و تکمیل و امضاء فرم مربوطه جهت تغییر محل اقامت در سرکنسولگری ضروری است.

مدارک لازم:

- حضور شخص متقاضی تغییر محل اقامت در سرکنسولگری.

- اصل شناسنامه، کارت ملی و گذرنامه فعلی.

- اصل مدرک اقامت معتبر.

- پرداخت هزینه صدور گذرنامه به حساب سرکنسولگری ایران در مونیخ و هزینه تغییر محل اقامت از ایران به آلمان.

- اصل کارت پایان خدمت یا معافیت برای آقایان.

- آقایان دارای ۱۸سال سن و بالاتر که کارت پایان خدمت یا معافیت دریافت نکرده اند، به شرطی که حداقل سه سال مستمر در خارج از کشور اقامت داشته باشند، باید نسبت به تکمیل و آپلود فرم شماره ۷ درج مهرخروج مشمولین در سامانه میخک و پرداخت هزینه استعلام (فقط برای اولین بار) و هزینه صدور مهر خروجی مشمولین به حساب نمايندگي در مونیخ اقدام نمایند.

- رضایت کتبی و حضور شوهر برای خانم های متاهل جهت تغییر محل اقامت و همچنین رضایت کتبی و حضور پدر برای تغییر محل اقامت فرزندان زیر ۱۸ سال و تکمیل فرم شماره ۵ در سرکنسولگری ضروری است.

- متقاضیانی که نحوه دریافت گذرنامه را به صورت پستی انتخاب می نمایند، به نکات قابل توجه در لینک راهنمای پاکت برگشت دقت نمایند.

 

توجه:

-       تصویر مدارک هویتی مانند شناسنامه و کارت پایان خدمت/ معافیت در صورتی به جای اصل آنها قابل پذیرش خواهد بود که از طریق وزارت امور خارجه در تهران (ساختمان شماره ۳، اداره گذرنامه و روادید) و یا یکی از دفاتر نمایندگی وزارت خارجه در شهرهای شیراز، تبریز و مشهد و ساری و ... برای این نمایندگی ارسال گردد.

-       دانشجویانی که دارای مجوز برخورداری از تسهیلات دانشجوئی می باشند تغییر محل اقامت آنها امکان پذیر نمی باشد.

-       کلیه پرسشنامه ها و درخواست های مربوط به صدور گذرنامه فرد زیر ۱۸ سال سن باید توسط پدر و یا قیم قانونی وی امضاء شوند.

-        چنانچه شوهر بانوی متقاضی تغییر محل اقامت فوت شده و یا جدا شده باشد، ارائه اصل گواهی فوت شوهر و یا شناسنامه حاوی ثبت فوت و یا ارائه اصل سند طلاق و یا شناسنامه حاوی ثبت طلاق الزامی است.

-       تغییر محل اقامت و صدور مجوز خروج فرزندان زیر ۱۸ سال سن منوط به ارائه مجوز رسمی پدر یا حکم صادره از سوی دادگاه ذیصلاح ایران می باشد و حضور پدر در سرکنسولگری الزامی می باشد.

-        بانوان ایرانی متقاضی تغییر محل اقامت که با مرد خارجی ازدواج نموده اند نیازی به ارایه مجوز شوهر ندارند.

 

 

 

اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه میخک
گذرنامه-دانشجویی-تایید اسناد-وکالتنامه       گواهینامه رانندگی-عدم سوء پیشینه، ...
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران