animiertes-iran-fahne-flagge-bild-0001          

 

 

     

                             

                             

گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
اخبار > اظهارات مقامات آلمانی در مراسم یادبود قربانیان حادثه مونیخ


  چاپ        ارسال به دوست

مونیخ 01.08.2016

اظهارات مقامات آلمانی در مراسم یادبود قربانیان حادثه مونیخ

مراسم یادبود قربانیان حادثۀ تیراندازی در مونیخ

درمجلس بایرن عصریکشنبه ۳۱ ژوئیه، مراسمی برای یادبود قربانیان حادثۀ تیراندازی درمونیخ که طی آن نُه نفرکشته شدند برگزارشد. دراین مراسم به ترتیب رئیس مجلس بایرن باربارا اِشتام و رئیس جمهوریوآخیم گاوک و نخست وزیربایرن هورست زِهوفر وشهردارمونیخ  دیتِر رایتِرصحبت کردند.

ابتدا بابارا اِشتام رئیس مجلس بایرن گفت نمی توان مناسبتی ازاین غمگین تر برای گردهمایی تصورکرد. وی افزود با این وجود خوب است به اتفاق لحظاتی را سپری کنیم. به گفتۀ رئیس مجلس اکنون باید پیامی فرستاد، علیه خشونتِ ضدبشری وبرای امید. اِشتام گفت این جنایت که به ویژه انسان های جوان درآن کشته شده اند همه را مبهوت برجای گذاشته است. رئیس مجلس بایرن گفت این حادثه و سوءقصدهای آنسباخ و وورتسبورگ نشان می دهد زندگی چه با ارزش ودرعین حال چه آسیب پذیر است. وی با اشاره به اینکه درمونیخ و در شب حادثه خیلی از شهروندان، درِخانه های خود را به روی افرادِ در راه مانده باز و به آنها پناه داده بودند گفت این همبستگی نشان می دهد جامعۀ مدنی وجود دارد وتکیه گاه است. رئیس مجلس گفت اکنون مهم است به این موضوع فکر کنیم که چگونه می توانیم مانع شویم انسان های جوان پذیرای نفرت وخشونت نشوند، پذیرای ایدئولوژی های خطرناک. به گفتۀ وی وظیفۀ مشترک ماست که پاسخ هایی بیابیم. اِشتام افزود ما به عنوان جامعه اکنون باید کنارهم باشیم و امیدوارم باشیم که می توانیم. به باور رئیس مجلس بایرن هرجامعۀ آزاد آسیب پذیراست، اما آنچه مهم است همبستگی است. این همبستگی باعث قدرت و امنیت است. اشتام درپایان صحبت هایش از نیروهای امدادی و پلیس تشکر کرد.

رئیس جمهورآلمان یوآخیم گاوک درسخنانش، هم بازماندگان قربانیان وهم شهروندانی را که نگران شده اند مورد خطاب قرارداد. وی گفت: " نُه انسان بیگناه جان باخته اند زیرا دهمی به خود اجازه داد زندگی آنها را بگیرد." گاوک  با نام بردن از تک تک قربانیان گفت در لحظاتی این چنین، درمقابل عمق پلیدی وجود انسان قرارمی گیریم و ازنو وحشت برماغلبه می کند که انسان چه بلایی می تواند برسرانسان بیاورد، آنهم نه در دوردست ها بلکه درهمین نزدیکی.

گاوک خواستارتفکر درمورد عللی شد که انسان ها را به چنین اَعمال جنایتکارانه ای وا می دارد: " دراین بررسی، به انسان های جوانی با شخصیت های نااستوار برمی خوریم که خود را مطرود و مورد استهزای جامعه احساس می کنند، اغلب جلوی کامپوترمی نشینند و دنبال الگوهایی می گردند که ازمحیط پیرامون خود انتقام می گیرند و ازاین طریق به شهرتی غمبار می رسند."

گاوک افزود درپرسش مربوط به مسئولیت اجتماع نباید نتیجه گیری های سریع کرد:" این انسان ها معمولاً دقیق وطولانی مدت نقشه می کشند. اغلب شواهدی برای این روند وجود دارد، مشروط براینکه بخواهیم وبتوانیم آنها را ببینیم. جامعه نباید این انسان ها و به ویژه جوانان را تنها بگذارد واجازه دهد آنان به شیوه ای خطرناک به حاشیه نشین تبدیل شوند."

رئیس جمهوربا توجه به توالی سریع اَعمال خشونت آمیزخواستارتفکیک و تمایز ونیزاذعان به استیصال شد. به تعبیر وی حفاظت صد درصد وجود ندارد. گاوک با اشاره به اینکه مونیخی ها با کمک به یکدیگرنشان دادند دراین فجایع نیزمی توان انسانیت راحفظ کرد، گفت آلمان جامعه ای می ماند انسانی و همبسته: " به سوءقصدکنندگان و تیراندازان کور و تروریست ها یک چیز را نخواهیم داد: تسلیم خود را. آنان ما را مجبورنخواهند کرد مانند خودشان نفرت داشته باشیم."

هورست زهوفرنخست وزیربایرن گفت این احتمالاً سخت ترین لحظه درزندگی اوست. وی افزود همۀ ما دچاروحشتیم و تکان خورده ایم و ایالت ازچند روز پیش عزاداراست. زهوفر درادامه گفت مشارکت این تعداد از انسان ها او را قدر دان کرده وامیدوارساخته است. زهوفر گفت این حوادث تا مغزاستخوان بایرن را سوزانده است. نخست وزیر از همۀ کسانی که به لحاظ شغل خود و یا داوطلبانه کمک کرده اند سپاسگزاری کرد.

نخست وزیربایرن گفت با این وجود انسانیت بر ترور پیروز شده است. وی اعلام کرد کار نهادهای امنیتی را تقویت می کند. به نظر نخست وزیر این پاسخ ضروریِ حکومتِ مبتنی برقانون است و دینی است که درمقابل قربانیان و خانواده های آنها وجود دارد. به تعبیر نخست وزیربایرن، امنیت بالاترین وظیفۀ هرحکومت است. زهوفر گفت دولت اجازه ندارد دست روی دست بگذارد ونظاره کند که امنیت و سلامت مردم درمعرض خطرقرارمی گیرد.

نخست وزیربایرن به بازماندگان قربانیان وعدۀ حمایت داد و آرزو کرد که بتوانند با دوستانشان عزاداری کنند وزمانی دوباره لبخند بزنند.

شهردارمونیخ دیتررایتر ضمن ابرازهمدردی با خانوادۀ قربانیان گفت مونیخ همچنان دچارتأثرعمیق ازاین " عمل پوچ" است که این همه کشته و رنج برای مردم شهر داشته است. وی گفت خاکسپاری قربانیان سخت ترین ساعات زندگی کاریش بوده است.

رایتر با اشاره به مهاجرتبار بودن اکثرقربانیان گفت چون گذشته همۀ تلاش خود را خواهد کرد تا مونیخ درآینده نیز برای همه باشد. وی با اشاره به اینکه هفته های سختی برای مونیخ وبایرن وآلمان بوده گفت اما مونیخ نشان داد در لحظات سخت نیز انسان ها درکنارهمند. شهردارگفت شورای شهر مونیخ به اتفاق آراء تصویب کرده درمرکز خرید المپیک، یادمانی برای قربانیان این حادثه بنا کند. وی گفت ما نباید شیوۀ زندگی روزانۀ خودرا تغییر دهیم. 


١٢:٢٢ - دوشنبه ١١ مرداد ١٣٩٥    /    شماره : ٤٠٤٧٩٦    /    تعداد نمایش : ١٩٥خروج
اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه میخک
گذرنامه-دانشجویی-تایید اسناد-وکالتنامه       گواهینامه رانندگی-عدم سوء پیشینه، ...
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران