animiertes-iran-fahne-flagge-bild-0001          

 

 

     

                             

                             

گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
۵–۲ نحوه تنظیم وصیت نامه

 نظر به ضرورت تنظيم وصيتنامه بعنوان يک اصل شرعى و فرهنگى براى هر فرد مسلمان و لزوم آشنائى هموطنان عزيز مواردي به شرح ذيل اعلام مي گردد :

 

وصيتنامه :

 موضوع وصيتنامه در مواد 825 الى 860 قانون مدنى مطرح که ذيلا به اهم انها اشاره ميگردد و سپس انواع وصيتنامه (رسمى - عادى - سرى ) توضيح داده ميشود .

 ماده 825 - وصيتنامه بر دو قسم است : تمليکى و عهدى

 ماده 826 - وصيت تمليکى عبارت است از اينکه کسى عين يا منفعتى از مال خود را براى زمان بعد از فوتش به ديگرى مجانا تمليک کند . وصيت عهدى عبارتست از اينکه شخصى يک يا چند نفر را براى انجام امر يا امورى يا تصرفات ديگرى مامور مينمايد . وصيت کننده موصى ، کسى که وصيت تمليکى به نفع او شده است موصى له ، مورد وصيت موصى به کسى که به موجب وصيت عهدى ولى بر مورد ثلث يا بر صغير قرار داده مى شود وصى ناميده مى شود .

 ماده 837 - اگر کسى به موجب وصيت يک يا چند نفر از ورثه خود را از ارث محروم کند وصيت مزبور نافذ نيست .

 ماده 843 - وصيت به زياده بر ثلث برکه نافذ نيست مگر به اجاره وراث و اگر بعضى از ورثه اجازه کند فقط به سهم او نافذ است .

 

انواع وصيتنامه :

  1. وصيتنامه رسمى – وصيتنامه ايست که مطابق ماده 277 قانون امور حسبى تنظيم شده است .
  2.  وصيتنامه خود نوشت (عادى )- وصيتنامه ايست که موصى به خط خود مينويسد و بدين اعتبار وصيتنامه مزبور را خودنويس ناميده اند . اين نوع وصيتنامه داراى تاريخ روز ، ماه وال به خط موصى بوده و حتما به خط و امضاء موصى بايستى برسد . شايان ذکر است امضاء موصى در اين نوع وصيتنامه ميتواند در حضور مامور گواهى گردد و بعدا درصورت لزوم بعنوان يک سند رسمى معرفى گردد .
  3.  وصيتنامه سرى – وصيتنامه ايست که طبق مقررات مربوط به توديع اسناد امانت گذارده ميشود .

 شرايط وصيتنامه سرى : 

 الف – وصيتنامه بايد کتبى باشد خواه بخط موصى و خواه بخط ديگرى ، اين امر در صورتى است که موصى لال نباشد والا به استناد ماده 281 ق امور حسبى کسى که نميتواند حرف بزند هرگاه بخواهد وصيتنامه سرى تنظيم کند بايد تمام وصيتنامه را به خط خود نوشته و امضاء نمايد و نيز در حضور مامور کنسولى بنويسد که اين برگ وصيتنامه اوست و مامور بايد روى پاکت يا لفافيکه وصيتنامه در دست اوست بنويسد که عبارت مزبور را موصى در حضور او نوشته است . بنابراين وصيتنامه سرى حتما بايستی به امضاء موصى برسد .

 ب – طرز امانت گذاشتن وصيتنامه سرى در نمايندگيها باين ترتيب است که پاکت يا لفافه حاوى وصيت لاک ومهر شود شخص امانت گذار شخصا روى پاکت تاريخ تسليم امانت را با تمام حروف در حضور مامور قيد نمايد . مامور کنسولى بعداز تصديق تاريخ ، شماره ترتيبى امانت که در دفتر امانت قيد ميشود ( مامور بايستى قبلا دفتر مستقلى را بنام دفتر امانت تنظيم و در آن اسم امانت گذار ، تاريخ امانت و اسامى شهود را قيد نمايد و به امضاء امانت گذار و شهود برساند ) رسيدى که مشتمل بر نمره و مشخصات پاکت است به امانت گذار تحويل دهد . باستناد ماده 282 ق . امور حسبى وصيتنامه سرى را موصى همه وقت مى تواند به ترتيبى که براى استرداد اسناد امانتى مقرر است استرداد نمايد ترتيب آن به اين صورت است که در ستون ملاحظات دفتر امانت و در مقابل ثبتى که از امانت سند بعمل آمده شخصى که سند را پس مى گيرد با حضور دو نفر شاهد رسيد نوشته و آنرا امضاء نمايد و تاريخ استرداد در ذيل رسيد با تمام حروف قيد گردد در خاتمه تصاوير نمونه اى در خصوص انواع وصيتنامه ، مشخصات دفتر امانت و رسيد مربوطه جهت آشنائى بيشتر همکاران بپيوست ارسال ميگردد .

 

 

براى تائيد وصيت نامه و تصديق امضاء آن ، حضور متقاضى با در دست داشتن اصل شناسنامه جديد و اصل گذرنامه ايرانى معتبر ، ضرورى مى باشد

 

 

لینک دریافت فرم - فرم وصیت تملیکی

 

لینک دریافت فرم - فرم وصیت عهدی

 

فرمها حتی الامکان بصورت کامل تایپ و تکمیل شود.برای این کار می بایست فرم مورد نظر را برروی کامپیوتر خود دانلود نموده و سپس فابل دانلود شده را توسط نرم افزار Adobe acrobate reader  باز نموده و  اقدام به نگارش نمایید. در صورتیکه به هر دلیلی امکان تایپ فرمها وجود نداشت لطفا با گرفتن پرینت از فرم و تکمیل آن بصورت دستی  نسبت به ارسال آن اقدام فرمایید.

 

 

اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه میخک
گذرنامه-دانشجویی-تایید اسناد-وکالتنامه       گواهینامه رانندگی-عدم سوء پیشینه، ...
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران