animiertes-iran-fahne-flagge-bild-0001          

 

 

     

                             

                             

گالری تصاویر
پیوندهای مهم
 • پورتال امام خمینی
 • دفتر مقام معظم رهبری
 • ریاست جمهوری
 • معاونت امور مجلس
 • نقشه جامع علمی کشور
 • Ministry of Science, Research and Technology
 • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
گذرنامه مفقوده یا سرقت شده

آیا میدانید با دریافت نوبت از طریق سامانه نوبت گیری امکان حضور برای انجام امور کنسولی در زمان دلخواه شما امکان پذیر است؟

 

 

 

از هموطنان گرامی درخواست می گردد به منظور تکمیل بانک اطلاعات ایرانیان  نسبت به تحویل پرسشنامه پرشده به هر یک از بخشهای کنسولی( اعم از سجلی، گذرنامه، دانشجویی و ...) همکاری لازم را مبذول فرمایید. جهت دانلود پرسشنامه بانک اطلاعات ایرانیان اینجا کلیک نمایید.

توضیح :

افرادی که با گذرنامه ایرانی (و روادید معتبر) از ایران خارج شده و حین سکونت در کشور محل اقامت (آلمان) گذرنامه آنان را مفقوده شده یا به سرقت رفته است، در صورت ارائه مدارک زیر می توانند درخواست صدور گذرنامه جدید نمایند.

مدارک مورد نیاز:

 • حضور متقاضی در کنسولی
 • اصل و یک نسخه تصویر گزارش فقدان گذرنامه صادره از سوی پلیس محلی حاوی شماره گذرنامه ، تاریخ و محل فقدان یا سرقت، مشخصات صاحب گذرنامه با مهر و امضاء مقام صادر کننده - در صورتی که گذرنامه توسط شرکت پست ، اداره مهاجرت، سفارتخانه های خارجی و ... مفقود شده باشد مراتب می بایست در گزارش پلیس محلی درج شده باشد.
 • ارائه درخواست کتبی مبنی بر چگونگی فقدان یا سرقت گذرنامه متقاضی متضمن تاریخ (روز، ماه، سال) و مرز آخرین خروج قانونی از کشور، درصورتی که تاریخ آخرین خروج از کشورمتقاضی گذرنامه بعد از ۲۰ /۳ /۱۳۷۸ باشد متقاضی باید قبل از ارسال مدارک یکی از بستگان خود را جهت اعلام تاریخ آخرین خروج قانونی از ایران به وزارت امورخارجه (ساختمان شماره سه - اداره گذرنامه) یا یکی از دفاتر وزارت امورخارجه در شهرهای مشهد، اصفهان، تبریز،شیراز، ساری و... بفرستد. تا از طریق اداری تاریخ آخرین خروج به سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران - مونیخ اعلام گردد.
 • تصویر گذرنامه قبلی (در صورت موجود بودن آن)
 • اصل و ۲ نسخه تصویر روشن و خوانا از تمام صفحات شناسنامه (برای افراد بالای ۱۵ سال سن شناسنامه باید عکسدار باشد) در صورت عکسدار نبودن شناسنامه ابتدا به بخش شناسنامه و کارت ملی مراجعه فرمایید.
 • دو نسخه تصویر روشن و خوانا از کارت اقامت معتبر آلمانی
 • یک نسخه تصویر روشن و خوانا ازکارت ملی ایران - هموطنانی که تاکنون برای دریافت کارت شناسایی ملی اقدام ننموده اند بایدضمن مراجعه، مدارک خود را جهت صدور کارت ملی به بخش شناسنامه و کارت ملی ارائه و رسید دریافت نمایند
 • سه قطعه عکس ۵ /۴ × ۵ /۳ رنگی جدید بیومتریک (مربوط به سال جاری) تمام رخ با زمینه روشن بدون کلاه و عینک(برای خانمهای بالاتر از۹ سال سن با حجاب اسلامی)
 • تکمیل دو نسخه فرم شماره ۲
 • تکمیل یک نسخه فرم شماره ۳ برای دارندگان ملیت خارجی و فرم شماره ۴ برای دارندگان اقامت پناهندگی
 • واریز بانکی هزینه صدور گذرنامه و هزینه تغییر محل اقامت از ایران به آلمان (همراه با تکمیل و ارایه فرم شماره ۵ و فرم شماره ۵) به حساب سرکنسولگری (در صورتی که محل اقامت در گذرنامه قبلی آلمان باشد نیازی به پرداخت هزینه تغییر محل اقامت و همچنین تکمیل فرم شماره ۵ و ۶ نمی باشد) یادآوری میشود رسید هزینه واریز شده در زمان تحویل مدارک باید ارائهشود.
 • اصل و تصویر کارت پایان خدمت یا معافیت برای آقایان - آقایان دارای ۱۸ سال سن و بالاتر که کارت پایان خدمت یا معافیت دریافت نکرده اند به شرطی که حداقل سه سال در خارج از کشور اقامت داشته باشند باید بجای فرم شماره ۶ نسبت به تکمیل و ارایه درخواست درج مهرخروج مشمولین(فرم شماره ۷)،یک قطعه عکس و پرداخت هزینه استعلام (فقط برای اولین بار) و هزینه صدور مهر خروجی مشمولین به حساب این نمایندگی در مونیخ اقدام نمایند.
 • اجازه کتبی شوهر برای خانمهای متاهل و اجازه کتبی پدر برای فرزندان زیر ۱۸ سال (فرم شماره ۵)
 • پاکت برگشت به شکل توضیح داده شده در لینک مقابل: لینک - نحوه تهیه پاکت برگشت

 

توضیحات مهم:

۱- فتوکپی هایی که از مدارک تهیه یا ارسال می گردد حتما در کاغذ A4 باشد و از برش آن خودداری شود.

۲- فرمها بصورت کامل تکمیل شود. در صورت ناقص بودن مدارک و یا امضاء نکردن پرسشنامه ها، همه مدارک بدون اقدام برگشت داده خواهد شد.

۳- تصویر مدارک هویتی مانند شناسنامه و کارت پایان خدمت/معافیت در صورتی به جای اصل آنها قابل پذیرش خواهد بود که از طریق وزارت امور خارجه در تهران (ساختمان شماره ۳، اداره گذرنامه و روادید) و یا یکی از دفاتر نمایندگی وزارت خارجه در شهرهای شیراز، تبریز و مشهد و ساری ... برای این نمایندگی نمابر(فاکس) گردد.

۴- کلیه پرسشنامه ها و درخواستهای مربوط به صدور گذرنامه فرد زیر ۱۸ سال سن باید توسط پدر و یا قیم قانونی وی امضاء شوند.

۵- چنانچه شوهر بانوی متقاضی تغییر محل اقامت فوت شده باشد ارایه اصل گواهی فوت شوهر و یا شناسنامه حاوی ثبت فوت الزامی است.

۶- چنانچه بانوی متقاضی تغییر محل اقامت مطلقه باشد ارایه اصل سند طلاق و یا شناسنامه حاوی ثبت طلاق الزامی است. بدیهی است تغییر محل اقامت و صدور مجوز خروج فرزندان زیر ۱۸ سال سن منوط به ارایه مجوز رسمی پدر یا حکم صادره از سوی دادگاه ذیصلاح ایران می باشد.

۷- بانوان ایرانی متقاضی تغییر محل اقامت که با مرد خارجی ازدواج نموده اند نیازی به ارایه مجوز شوهر ندارند.

 

 لینک دریافت فرم - فرم شماره ۲ گذرنامه

 

 لینک دریافت فرم - فرم شماره ۳ گذرنامه 

 

لینک دریافت فرم - فرم شماره ۴ گذرنامه

 

 لینک دریافت فرم - فرم شماره ۵ گذرنامه

 

 لینک دریافت فرم - فرم شماره ۶ گذرنامه

 

لینک دریافت فرم - فرم شماره ۷ گذرنامه

 

اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه تاک - تایید اسناد کنسولی
برای تایید کلیه اسناد کنسولی و دانشجویی اعم از وکالتنامه ، گواهی امضا، تایید مدارک دانشجویی و پزشکی امکان پذیر است
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران