animiertes-iran-fahne-flagge-bild-0001          

 

 

     

                             

                             

گالری تصاویر
پیوندهای مهم
  • پورتال امام خمینی
  • دفتر مقام معظم رهبری
  • ریاست جمهوری
  • معاونت امور مجلس
  • نقشه جامع علمی کشور
  • Ministry of Science, Research and Technology
  • صندوق احیا و بهره برداری از بناهای تاریخی و فرهنگی کشور
صدور شناسنامه برای افراد بالای ۱۸ سال

 

آیا میدانید با دریافت نوبت از طریق سامانه نوبت گیری امکان حضور برای انجام امور کنسولی در زمان دلخواه شما امکان پذیر است؟

 

 

کلیه افرادی که دارای پدر ایرانی هستند و سن آنها بالای ۱۸ سال است و تا به حال هیچگونه شناسنامه ایرانی دریافت ننموده اند می توانند بر اساس بند ۲ ماده ۹۷۶ قانون مدنی با ارائه مدارک ذیل از نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور درخواست صدور شناسنامه ایرانی نمایند. ضمنا چنانچه قبلا شناسنامه صادر گردیده لیکن هم اکنون در اختیار متقاضی نمی باشد و یا از صدور آن اطلاع ندارند ابتدا می بایست از والدین پرسیده و سپس صفحه دوم شناسنامه پدر و مادر در قسمت مشخصات فرزندان بررسی شود و اگر نام متقاضی در آن درج نشده باشد، می بایست تقاضای صدور شناسنامه جدید بنمایند. اگر مشخصات متقاضی درج گردیده و یا والدین از صدور آن اطلاع دارند ولی شناسنامه در اختیار نمی باشد، درخواست المثنی شناسنامه گردد (به بخش درخواست صدور المثنی شناسنامه مراجعه گردد)

مدارک لازم جهت صدور شناسنامه افراد بالای ۱۸ سال:

۱- تكمیل فرم درخواست صدور شناسنامه توسط متقاضی بالای ۱۸ سال  (فرم ضمیمه در پایین )
۲- تكمیل اقرارنامه سه جانبه در محل سركنسولگری توسط پدر، مادر و خود شخص متقاضی (فرزند)
۳- تکمیل فرم مربوط به افراد مدعی تابعیت ایران (فرم ضمیمه در پایین صفحه)
۴- اصل گواهی تولد بین المللی متقاضی بالای ۱۸ سال (INTERNATIONALE GEBURTSURKUNDE)
۵- دو نسخه كارت آثار انگشتان ملصق به عكس جدید متقاضی بالای ۱۸ سال (برای تهیه آن به پلیس شهر محل سکونت خود مراجعه نمایید - لازم به ذکر است، جهت این امر این نمایندگی می تواند در صورت نیاز معرفی نامه ای جهت ارائه پلیس محل سکونت صادر نماید)
۶- اصل مدرك معتبر عكس دار هویتی واقامتی محل(آلمانی)متقاضی شناسنامه بالای 18 سال
۷ - هشت قطعه عكس جدید و مشابه متقاضی دراندازه ۴ × ۶ یا ۴ × ۳ ، زمینه روشن، تمام رخ، غیر براق( كاغذ مات)، بدون عینك وكلاه (عكس خانم ها با رعایت حجاب اسلامی باشد)
۸- اصل کارت ملی و اصل شناسنامه والدین بهمراه دو قطعه عكس آنها
۹- ارایه اصل فیش بانكی به مبلغ مندرج در جدول هزینه های کنسولی به حساب سركنسولگری جمهوری اسلامی ایران درمونیخ - در صورتی که فرم اقرار نامه دوجانبه باشد یعنی فقط توسط پدر و فرزند امضاء شده باشد برای تایید امضای آنها بیست و شش یورو، چنانچه اقرار نامه سه جانبه باشد یعنی بوسیله پدر ، مادر و فرزند امضاء شده باشد سی و نه یورو پرداخت گردد.

 


تذکرات مهم:
الف) محل تولد متقاضی صدور شناسنامه بالای ۱۸ سال، می بایست كشورآلمان وحوزه فعالیت این سركنسولگری باشد.
ب) حضور متقاضی به همراه والدین درمحل نمایندگی الزامیست.

پ) درصورت مخدوش بودن شناسنامه پدر و یا مادر، صدور شناسنامه فرزند منوط به رفع اشكال ودریافت تأییدیه خواهد بود.
ت) چنانچه مندرجات صفحه دوم شناسنامه پدر و مادر ناخوانا ویا دارای مغایرت باشد ارائه اصل سند ازدواج ایرانی الزامیست.
ث) مشخصات پدر ومادر درگواهی تولد فرزند با شناسنامه ایرانی آنان مطابقت كامل داشته باشد.

ج) درصورت فوت پدر و جدپدری ارائه حكم اثبات نسب از مرجع قضائی ذیصلاح داخل كشور ضروری است.

چ) مدارك متقاضی به منظور دریافت مجوز صدور شناسنامه به وزارت امورخارجه (اداره سجلات و احوال شخصیه) ارسال گردیده و چندین ماه بطول خواهدانجامید. 

ح) اصل گواهی تولد که حاوی مشخصات فرزند و والدین باشد‍‍‌، برای صدور شناسنامه ضروری است و برای مرکز (ایران) ارسال خواهد شد.

خ) متولدین ایران فاقد گواهی ولادت می‌بایست پس از تنظیم وکالت‌نامه نزدNotar  و تایید آن نزد Landgericht و سپس تایید مهر Landgericht توسط این سرکنسولگری و بعد از آن ترجمه رسمی و تایید در ایران و ارایه مدارک مربوطه (اقرارنامه والدین، تصاویر برابر اصل شده شناسنامه والدین، عکس و ... ) موضوع را مستقیماً از طریق اداره کل ثبت احوال امور خارجه و محاکم قضایی ایران جهت اثبات نسب پی‌گیری نمایند.

د) چنانچه در گواهی تولد نام خانوادگی غیر از نام خانوادگی پدر نوشته شده باشد، شناسنامه ایرانی با  نام خانوادگی پدر صادر خواهد گردید.

ذ) هموطنانی که در خارج از کشور مشخصات خود را (نام یا نام خانوادگی یا تاریخ تولد خود را) تغییر داده‌اند، مطلع باشند كه ملاک عمل در ایران، شناسنامه ایرانی است و چنانچه این تغییرات توسط سازمان‌های فوق صورت گرفته و در قسمت توضیحات (صفحات آخر) شناسنامه ایرانی درج گردیده قابل اجرا است و تغییر دیگری غیرقابل قبول و اجرا است. این افراد برای رفت و آمد به ایران با رعایت توصیه‌های اعلام شده، هیچ مشکلی ندارند و می‌بایست در هنگام ورود و خروج از ایران فقط گذرنامه ایرانی خود را که بر اساس شناسنامه ایرانی صادر گردیده به پلیس فرودگاه در کشورمان ارایه دهند. پس از آن در آخرین مرحله خروج و فقط در هنگام سوار شدن در هواپیما، شرکت‌های هواپیمایی به منظور جلوگیری از بازگرداندن مسافران اقدام به بررسی روادید یا کارت اقامت معتبر مسافران می‌نمایند. بنابراین چنانچه نام یا نام خانوادگی و تاریخ تولد مسافر با کارت شناسایی و یا مدرک خارجی وی مطابقت نداشته باشد کافی است عکس یا یکی از مشخصات وی با گذرنامه ایرانی نامبرده مطابقت داشته باشد و مأمور مربوطه از عدم بازگرداندن مسافر اطمینان حاصل نماید. ضمناً در هنگام ورود و خروج از مرزهای ایران فقط از گذرنامه و مدارک ایرانی خود استفاده نموده و از ارایه مدارک غیر ایرانی و غیر ضروری خودداری نمایند. 

ر) اگر مادر مولود به هر دلیلی حاضر به حضور در نمایندگی و امضای دفاتر رسمی ازدواج نباشد، بنا به درخواست پدر و با ارایه مدارک مربوطه به صورت یک طرفه با درج نام کوچک مادر و بدون ذکر مشخصات شناسنامه‌ای مادر، شناسنامه فرزند صادر می گردد.

پس از تهیه و تکمیل کلیه مدارک، برای تعیین وقت قبلی به لینک زیر مراجعه نمایید:

لینک - تعیین وقت جهت امور سجلی

جهت کسب هرگونه راهنمایی و یا اطمینان از کامل بودن مدارک خود می توانید از طریق ایمیل و یا تلفن با این سرکنسولگری تماس حاصل فرمایید .

 

 

 

لینک دریافت فرم - فرم شماره ۲ صدور شناسنامه بالای ۱۸ سال

 

لینک دریافت فرم - اقرارنامه مربوط به متقاضی فاقد شناسنامه

 

لینک دریافت فرم - فرم مخصوص افراد مدعي تابعيت ايران فاقد شناسنامه

 

 

 

 

 

اداره کل ارزیابی و نظارت

سامانه میخک
گذرنامه-دانشجویی-تایید اسناد-وکالتنامه       گواهینامه رانندگی-عدم سوء پیشینه، ...
سامانه امور کنسولی و ایرانیان
در این سامانه کلیه فرم های کنسولی و قوانین مربوطه درج گردیده است
کليه حقوق اين سايت متعلق است به وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران